Ülkede büyük tartışma... Kuaförde artık bu da yasak

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından kuaför ve berber salonları yeniden hizmete girmişti. Kuaförlerde uygulanacak yeni yasak ülkede büyük tartışma çıkardı.

Ülkede büyük tartışma... Kuaförde artık bu da yasak

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından kuaför ve berber salonları yeniden hizmete girmişti. Kuaförlerde uygulanacak yeni yasak ülkede büyük tartışma çıkardı.

Ülkede büyük tartışma... Kuaförde artık bu da yasak
Editor: Emrah Enes BİLGİÇ
18 Haziran 2020 - 10:55 - Güncelleme: 18 Haziran 2020 - 13:54

Koronavirüs tedbirleri kapsamında dünya çapında uygulanan kısıtlamalar devam ediyor. Vaka ve ölümlerin devam ettiği İngiltere'de önlemleri uygulamaya devam eden ülkelerden biri.

İNGİLTEREDE KUAFÖRLER HALA KAPALI
İngiltere'de Covid-19 salgın önlemleri kapsamında kuaför ve berber salonları hala kapalı. Salonlar tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte kapılarını 4 Temmuz'da açacaklar. Ancak İngiltere Ulusal Saç ve Güzellik Federasyonu, üyesi olan salonlara yeni bir kısıtlama getirdi.

KUAFÖR SALONLARINA YENİ KURAL GELİYOR
Sosyal mesafe ve maske gibi önleyici tedbirlerin sıkı şekilde denetleneceği yeni dönemde bir kural daha uygulanacak. The Sun'ın haberine göre tekrar açılan kuaför salonlarında müşterilerle kuaför çalışanlarının konuşması yasak olacak. Kuaför ya da berber salonlarına giden müşterilerin saçlarında işlem uygulanırken ya da salonda vakit geçirirken çalışanlarla sohbet etmesi, gündelik olaylardan bahsetmesi neredeyse tüm dünyada yaygın olarak görülüyor. Ancak yıllara dayanan bu alışkanlık Covid-19 nedeniyle uzun süre ortadan kalkacak gibi görünüyor.

ARTIK CEKET BİLE YASAK
İngiltere'de geçerli olacak bir diğer yeni kurala göre ise müşteriler kuaför salonuna girerken yanlarında mont, ceket gibi giysiler bulunduramayacak. Koronavirüsün kumaşlarda da bulunabileceği ve bunun bulaşma riskini arttırdığı biliniyor. Sosyal mesafe, maske ve kuaför-müşteri arasındaki konuşma yasağına ek olarak alınan bir diğer koronavirüs tedbiri ise salon girişlerine ve müşterilerin oturduğu koltukların arasına koruyucu şeffaf bölmeler koymak olacak.

VİRÜSLÜ 2 KUAFÖR 140 MÜŞTERİYE TEMAS ETTİ SONUÇ DÜNYAYI ŞOKE ETTİ
Yeniden faaliyete geçen kuaför ve berber salonlarında koronavirüs tedbirleri kapsamında sıkı önlemler uygulanıyor. Sosyal mesafe kuralının hayata geçirildiği işletmelerde çalışanlar da müşteriler de maske kullanmak ve hijyen kurallarına uymakla yükümlü. Virüsün yayılmasının önüne geçmek için alınan tedbirlere rağmen riskin hala devam etmesi hem kuaför çalışanlarında hem de müşterilerde korku yaratıyor. Bu gelişmeler ışığında ABD'nin Missouri eyaletinde yaşanan bir olaysa tüm dünyayı şoke etmiş durumda.

CNN'de yer alan habere göre Missouri eyaletinin Springfield şehrinde bir kuaför salonunda çalışan iki kişinin çalıştıkları dönemde Covid-19 taşıdıkları ve 140 müşteriyle temas ettikleri açıklandı. Koronavirüs taşıyan kuaförlerin temas ettiği 140 müşteri ve 7 iş arkadaşından 46 kişinin yaptırdıkları testin sonucu negatif çıktı. Geri kalan kişiler virüsün 14 günlük kuluçka süresini karantinada geçirdi. Yetkililer, test yaptırmadan karantina süresinin dolmasını bekleyen tüm müşterileri belirti gösterip göstermediklerini öğrenmek amacıyla günde iki kez olmak üzere telefonla aradı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum