NATO'da Ukrayna'ya desteğinin açıkladı

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas gerilimi hız kesmeden devam ederken ABD'den yeni bir açıklama geldi. Washington yönetimi, bölgedeki gelişmeleri 'provokasyon' olarak adlandırıldı ve Moskova'ya flaş bir çağrıda bulundu. Bu çağrının ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus basınına açıklamada bulundu. NATO ise Rusya'nın askeri faaliyetlerinin ardından Ukrayna'ya desteğini teyit etti.

NATO'da Ukrayna'ya desteğinin açıkladı
06 Nisan 2021 - 13:25
Ukrayna ile Rusya arasında ayrılıkçı Donbas bölgesi yüzünden yeni bir savaşın eşiğine gelinirken sınırdaki gerilim bir türlü dinmiyor. Sınırdaki kriz ile ilgili peş peşe flaş açıklamalar geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Rusya'yı Ukrayna ile gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaya çağırdı.

Geçtiğimiz günlerde Moskova'nın sınır bölgesine yeni askeri sevkiyat gerçekleştirdiğini gözler önüne seren görüntüler ortaya çıkmıştı.

GELEN RAPORLAR 'İNANDIRICI'
ABD'nin açıklamasında bu konuya da dikkat çekildi. Ukrayna sınırı yakınında ve Kırım'da toplanan Rus askerlerine dair gelen raporlar 'inandırıcı' olarak nitelendirildi.

MOSKOVA'YA ÇAĞRI: AÇIKLIK GETİR
Aynı açıklamada Moskova'nın bu adımları 'provokasyon' olarak adlandırıldı ve Moskova'ya 'bu konuya açıklık getir' çağrısı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Rusya'yı bölgedeki tansiyonu yükseltmemeye davet etti. Dışişleri Bakanlığı'nın gazetecilere verdiği brifing, Başkan Joe Biden'in Cuma günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ile yaptığı ilk görüşmenin ardından geldi.

RUSYA'DAN YANIT
Bu çağrının ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus basınına açıklamada bulundu. Bakan yardımcısı yaptığı açıklamada 'Washington ile Donbass’taki durumla ilgili temaslarımız oldu. onlara etraflıca neler olduğunu anlattık' ifadelerine yer verdi.

Ukrayna'nın ABD öncülüğündeki ülkelerden destek bulduğunu ve bu sayede Meydan okuyan bir tavır sersilediğini öne süren Ryabkov şu ifadeleri kullandı;
'Washington yönetimi bu politikanın sonuçlarının ne olacağı konusunda endişe duymalı'

NATO'DAN 'UKRAYNA' AÇIKLAMASI
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medyadaki paylaşımında, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgi verdi. Rusya'nın Ukrayna içindeki ve etrafındaki askeri faaliyetleriyle ateşkes ihlallerinden NATO'nun ciddi endişe duyduğunu kaydeden Stoltenberg, "NATO Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam şekilde desteklemektedir." ifadesini kullandı. Stoltenberg, Ukrayna ile İttifak arasındaki yakın ortaklığa bağlı olduklarını vurguladı.

"TEK ÇARE NATO"
Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Ukrayna'dan da görüşme ile ilgili bir açıklama yapıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada Donbas'taki savaşın bitmesi için tek çare olarak NATO işaret edildi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum