Reklam
Reklam

Korkunç patlamayı yaşadılar.. Akılalmaz 4 hikâye

Beyrut Limanı’ndaki korkunç patlamada can kaybı 135’e, yaralı sayısı 5 bine çıktı. Yapılan ilk incelemeler, 2750 ton amonyum nitratın yıllardır orada bulunduğunu ve ciddi bir ihmalin olduğunu ortaya koydu. Patlama, uzun süre iç savaşla mücadele eden Lübnan’ın başına gelen ‘en kötü felaket’ olarak nitelendirildi. Beyrutluların hayatında bir dönüm noktası olarak hafızalara kazınacak, 300 bin kişiyi evsiz bırakan olay, kimini düğün gününde yakaladı, kimini de doğumhanede...

Korkunç patlamayı yaşadılar.. Akılalmaz 4 hikâye
07 Ağustos 2020 - 07:16

ENKAZDAN 1 GÜN SONRA ÇIKTI
Patlamanın etkisiyle yıkım ve çökmelerin yaşandığı bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bu sırada ‘mucizeler’ de yaşanıyor. Liman çalışanı Amin al Zahed’in 30 saat sonraki kurtuluşu bunlardan biri. Beyrut Limanı’nda görev yapan Zahed, patlamanın etkisiyle denize doğru savrulmuş. Zahed, limandaki bir geminin güvertesinde sağ olarak bulundu. Yıkılan bir binanın enkazında 27 saat mahsur kalan bir kız çocuğu da ekipler tarafından kurtarıldı.

DOĞUMDAYKEN PATLADI
Emmanuelle ve Edmond Khnassier çifti, patlama sırasında doğum heyecanı yaşıyordu. Patlama, Emmanuelle henüz doğumhaneye alınmışken yaşandı. Doğumu kayda almak isteyen Edmond tarafından çekilen görüntülerde, şiddetli patlamanın yaşandığı anlar görülüyor. Kısa süreli paniğe rağmen bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Bebek ve anne ilk müdahalenin ardından başka bir hastaneye sevk edildi. Patlamanın şiddetiyle doğumhanede ve hastanede ağır hasar meydana geldi.

KAHRAMAN HEMŞİRE
Beyrut’taki bir hastanenin yenidoğan ünitesinde çalışan bir hemşire, patlamadan kurtardığı bebeklerle görüntülendi. Fotoğrafçı Bilal Marie Jawich’in objektifine takılan hemşirenin, kırılan camlar içindeki görüntüsü dikkat çekti. Fotoğrafçı Jawich, o sırada hastane resepsiyonunun yaralılarla dolu olduğunu aktardı. Hastanedeki 4 hemşire yaşamını yitirirken, 200 hasta da yaralandı. Hastaneye saatler boyunca elektrik verilemedi.

DÜĞÜN FOTOĞRAFI ÇEKTİRİYORDU
29 yaşındaki Israa Seblani ise patlamaya, gelinliğiyle düğün fotoğrafı çektirdiği sırada yakalandı. Seblani, “İki haftadır düğünüm için hazırlık yapıyordum, evlenen herkes gibi çok mutlu ve heyecanlıydım. Ailem beni gelin olarak göreceği için çok mutluydum, bir prenses gibi olacaktım. Fakat o sırada patlama oldu. Şok oldum. Neler olduğunu idrak etmeye çalıştım, ölecek miydim? Nasıl ölecektim” ifadelerini kullandı.

10 DAKİKA İLE KURTULAN TÜRK
Beyrut’taki patlamadan sadece ‘10 dakika’ farkla kurtulan Türk vatandaşı Necip Ekiz, yaşadığı korku dolu anları anlattı. DHA’ya konuşan Ekiz, bir arkadaşı ile Beyrut’ta iş için bulunduğunu, patlamanın yaşandığı liman bölgesinden sadece 10 dakika önce geçtiklerini, olay yerine çok yakın bir mesafede olmamalarına rağmen patlama nedeniyle ciddi sarsıntı hissettiklerini ve çok korktuklarını belirtti. Ekiz, olayın ardından İstanbul’a döndü.

FACİANIN BOYUTU
Beyrut’ta 2750 ton aminyum nitratın yarattığı hasar, limanının havadan çekilmiş fotoğraflarında net biçimde görülüyor. Limanda, görüntülere yansıyan kule biçimindeki tahıl siloları patlamanın etkisiyle parçalandı. İnfilakın gerçekleştiği deponun bulunduğu alandaysa devasa bir çukur oluştu. Lübnan Kızılhaç’ı hayatını kaybedenlerin kimliklerini tespit edebilmek için kayıp yakınlarından DNA örnekleri toplamayı sürdürüyor.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum