DSÖ'den uyarı: "Salgında Avrupa'yı zorlu bir 6 ay daha bekliyor"

Koronavirüs salgınında yükselen vaka sayıları ve ölümler son haftalarda özellikle Avrupa'da etkili olmaya başladı. Birçok Avrupa ülkesi yeniden katı kısıtlamalara başvurmak zorunda kalırken Dünya Sağlık Örgütü'nden de korkutan bir uyarı geldi. DSÖ, Avrupa'nın önümüzdeki 6 ay boyunca salgında zor günler geçirmeye devam edeceğini açıkladı.

DSÖ'den uyarı: "Salgında Avrupa'yı zorlu bir 6 ay daha bekliyor"
20 Kasım 2020 - 16:41

Koronavirüs salgını dünyaya kabus yaşatmaya devam ederken özellikle Avrupa kıtası salgından en kötü etkilenen bölgelerden biri olmaya devam ediyor. Vaka artışlarını ve giderek artan koronavirüs ölümlerini durdurmakta zorlanan Avrupa ülkeleri yeniden salgının başındaki kısıtlama tedbirlerini uygulamaya koymak zorunda kalmıştı.

Koronavirüs Avrupa'da yeniden büyük hızla yayılırken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa'nın önünde zorlu bir altı ay bulunduğu uyarısında bulundu. DSÖ Avrupa Masası Başkanı Hans Kluge, "Avrupa bir kez daha ABD ile birlikte salgının en hızlı yayıldığı merkez haline geldi" dedi.

Hans Kluge, kıtada son bir hafta içinde 29 bin kişinin koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Kluge ilan edilen "kısıtlama" önlemlerinin sonucu günlük vaka sayılarının azaldığını da ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Perşembe günü Avrupa Birliği'nin (AB) yıl sonuna kadar iki aşının kullanımına onay verebileceğini söylemişti. Komisyon, AB'nin yürütme organı. Avrupa ülkelerinin çoğu Ekim ayında yeniden hız kazanan salgının ikinci dalgasının önünü kesmek amacıyla sıkı kısıtlama önlemleri uygulamaya başladı.

Şu ana kadar Avrupa'da salgının başından bu yana toplam 16 milyona yakın kişi koronavirüse yakalandı, Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 354 bini aştı. DSÖ'ye göre bölgesel olarak Avrupa'dan daha yüksek vaka ve ölüm sadece Kuzey ve Güney Amerika'da görülüyor. Bu vakalar ve ölümlerin önemli bir kısmı İngiltere, Rusya, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya'da görüldü.

En çok ölüm yaşanan Avrupa ülkesi 53 bin 870 ile İngiltere, en çok kişinin hastalandığı ülke ise 2 milyon 115 bin vakayı aşan Fransa.

BBCTürkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum