DGS ek tercihleri üniversiteyi en az yarım dönem uzatacak

DGS ek tercih ile herhangi bir üniversiteye yerleşen adayların okulları en az bir dönem uzuyor. Hazırlık sınıfına geçenlerin ise durumu çok daha fenadır. Üniversiteyi uzatmak istiyorsanız DGS vazgeçilmez bir sınav olacaktır.

31 Ekim 2017 - 10:35

2 yılık üniversite okuyan meslek yüksekokulu mezunlarının girdiği Dikey Geçiş Sınavı bu senede Temmuz ayında yapıldı. Oldukça hareketli bir yılda yapılan bu sınavın en büyük dezavantajlarından birisi okula geç başlamaktır. Normal tercih ile okula başlayanların bile geç başladığı bu sınavın ek tercihlerinin açıklanmasın sonra kayıtlar yapılacak ve hemen akabinde dersler başlayacak. Yaklaşık olarak 2 ay geç başlayacakları bu dönem maalesef öğrenciler için oldukça zorlu oluyor. Özellikle hazırlık sınıfı okuyacak olanların başı tam anlamıyla derde giriyor diyebiliriz çünkü 1 yıl süren hazırlık sınıflarında okula 2 ay geç başlamak bütün bir seneyi çöpe atabilir.

DERSLERE ADAPTE OLMAK OKULU ZORLAŞTIRIYOR

Lisans tamamlamak için yapılan bu sınavın aslında hiçbir avantajı yoktur diyebiliriz çünkü 2 yıl üniversite okuyanlar bu sınava girip başarılı olduktan sonra Türkiye genelinde bir üniversiteye yerleşiyorlar ki bu üniversitelerde genelde 3 veya 4 sene daha öğrenim hayatları devam ediyor. Yapılan bu sınavın hiçbir anlamı kalmadığı gibi öğrenciler 2 veya 3 yıl boşuna eğitim görmüş oluyorlar. Okullarda bölüm başkanları sizin intibaklarınızı ilk sınıfa atarsa işiniz çok daha iyi oluyor ve okul 4 yıl garanti uzuyor.

HAZIRLIK SINIFLARINA GİRENLERİN OKULU 1 YIL UZUYOR

Hazırlık sınıflarına giren öğrenciler çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Büyük üniversitelerde genelde sınıflar 15-20 kişidir ki bu bile oldukça kalabalık bir sınıf olmasına işaret etmektedir diyebiliriz çünkü DGS ek tercihleri ile o okula giden muhtemelen 5-10 kişi olacaktır. Bu kişilerin sınıfta adapte olmasını geçtik 2 aylık bir geri kalma yüzünden neredeyse garanti okul bir yıl uzuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika! Türkiye'yi yasa boğan, 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili yeni gelişme!
Son dakika! Türkiye'yi yasa boğan, 9 kişinin hayatını...
Metin Hara'nın 'ayrılık yok' açıklamasına, Adriana Lima'dan tokat gibi cevap!
Metin Hara'nın 'ayrılık yok' açıklamasına, Adriana Lima'dan...