Bursa ve çevresindeki şehirlerin Ocak 2020 konut fiyatları detaylı analizi

Son yıllarda ekonominin ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olduğu hepimizin malumu. Hal böyle olunca satın aldığımız ihtiyaçlarımızın fiyatları ile ilgili değerlendirmeleri de son yıllarda çok ciddi bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. 

Bursa ve çevresindeki şehirlerin Ocak 2020 konut fiyatları detaylı analizi

Son yıllarda ekonominin ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olduğu hepimizin malumu. Hal böyle olunca satın aldığımız ihtiyaçlarımızın fiyatları ile ilgili değerlendirmeleri de son yıllarda çok ciddi bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. 

Bursa ve çevresindeki şehirlerin Ocak 2020 konut fiyatları detaylı analizi
Editor: Emrah Enes Bilgiç
06 Şubat 2020 - 18:05

Son yıllarda ekonominin ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olduğu hepimizin malumu. Hal böyle olunca satın aldığımız ihtiyaçlarımızın fiyatları ile ilgili değerlendirmeleri de son yıllarda çok ciddi bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. 

Fiyat değerlendirmeleri ile ilgilenilen en önemli sektörlerden birinin gayrimenkul sektörü olduğu açıktır. Bu durum tasarruf sahiplerinin tasarruflarını yatırıma çevirdikleri en uygun yatırım alanının gayrimenkul sektörü olmasından kaynaklanmaktadır. 

Özellikle yatırım yapma amacıyla satın alınacak gayrimenkuller üzerinde doğru fiyat araştırması yapmak oldukça önemlidir. Bu fiyat araştırmaları çoğu zaman internet üzerinden yapılmaktadır. 

İnternette gayrimenkul ilanları arama trendi son yıllarda ciddi anlamda yükseldiği için her geçen gün pek çok yeni gayrimenkul ilan sitesi yayınlanmaktadır. Bu sitelerin birçoğunda aynı ilanlar varmış gibi görünse de zaman içerisinde bu sitelerin profesyonelleşmesi sonrası emlak ilanı sitelerinin satışı yapılacak ilanları sadece kendi bünyesine alma çabaları farklı sitelerde farklı emlak ilanlarının yer almasını sağlamıştır. 

Bu emlak ilanı sitelerindeki ilanların tamamını pratik bir şekilde arayacak sadece emlak ilanı aramaları için 2015 yılında bir site kuruldu. Sitenin ismi Flatfy. Flatfy, dünyanın 30 farklı ülkesinde yayın yapmaktadır. Sitede ülkemizde yayın yapan emlak ilanı sitelerinin büyük bir kısmında yayınlanan emlak ilanları tek bir sayfa üzerinde kullanıcılara gösterilmektedir. 

tr.flatfy.com adresinden erişilebilen Flatfy sitesinde emlak ilanı araması yapmak oldukça kolaydır. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza çıkan arama kısmında ilgilendiğiniz konumdaki ilanı ve ilan çeşidini (satılık mı kiralık mı) girmeniz yeterlidir. Çıkan sonuçlar Flatfy’ın bünyesinde yer alan bütün emlak ilanı sitelerinde ilgili kriterlerdeki gayrimenkuller olacaktır. 

Flatfy’da emlak ilanı araması yapmanın bir başka avantajı da emlak ilanı sitelerine olmaktadır. Flatfy ile iş ortaklığı gerçekleştiren sitelere yapılan yönlendirmeler sitenin bilinirliğini arttıracaktır. Aslına bakılırsa Flatfy’da ilanlarına yer veren ilan sitelerinin sadece emlak ilanı araması yapılan bir arama motorunda reklamları yapılmış olacaktır. 

Sitenin haberimize konu olan özelliği ise sitede yer alan tüm ilanlara ilişkin istatistiklerin aylık olarak paylaşılmasıdır. tr.flatfy.com sitesinin veri tabanında yer alan tüm emlak ilanları aylık periyotlarla değerlendirilmektedir. Bu ilanlara ilişkin fiyat bilgileriyle bir bölgedeki gayrimenkul piyasasına ilişkin tahmin yapabilmek mümkün olmaktadır. 

Flatfy sitesinde yer alan fiyat verileri kullanılarak ocak ayında Bursa’mız ve komşu şehirlerimizdeki emlak fiyatlarına ilişkin detaylara şimdi hep birlikte bakalım. 

Bursa, Balıkesir ve Yalova ocak ayı ortalama konut satış fiyatları 

Flatfy, site veri tabanında yer alan verileri kullanarak ocak ayı ortalama konut fiyatlarına ilişkin raporunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Rapor verilerine geçmeden önce verilerin özelliklerinden bahsedelim. 

Yazımızda yer alan veriler, Flatfy sitesinde ocak ayı içerisinde verilmiş ilanların ortalama fiyatları alınarak bulunmuştur. Bu verilere ilişkin karşılaştırmalarsa geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alınarak yapılmıştır. 

Fiyat verilerinin tamamı enflasyon etkilerinden mümkün mertebe arındırılarak belirtilmiştir. Dolayısıyla fiyat artışlarının suni etkileri verilere yansıtılmamaya çalışılmıştır. 

Dilerseniz Bursa fiyatları ile fiyatlara bakmaya başlayalım. 

Bursa ocak ayı ortalama konut fiyatları analizi

2020 yılının ilk ayında Bursa’nın ortalama konut fiyatlarına bakıldığında tüm konutların ortalamasının 276.241 TL olduğu görülmektedir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ortalama fiyat 280.231 TL olmuştur. Geçtiğimiz 1 yıllık süreçte Bursa ortalama konut fiyatlarında bir düşüş yaşandığı görülmektedir. 1 yıllık süreçteki fiyat düşüş oranı ise %1,42 olarak belirlenmiştir. 

Bursa’nın ortalama konut brüt alanı 135 metrekaredir. Metrekare başına satılık konutlarda ödenen fiyat ise ocak ayında ortalama 2.075 TL olmuştur. En düşük metrekare başı fiyat 1.353 TL iken en yüksek metrekare başı birim fiyat ise 3.231 TL olmuştur. 

Bursa’mızın ocak ayı konut fiyatları en yüksek 3 ilçesi ve fiyatları ise şu şekildedir: 

•    Mudanya: 335,300 TL
•    Nilüfer: 329,000 TL
•    Osmangazi: 260,000 TL

Bursa’nın konut fiyatları en düşük 3 ilçesi ve fiyatları ise şöyledir:

•    Mustafakemalpaşa: 176,445 TL
•    Karacabey: 177,580 TL
•    Gemlik: 193,220 TL

Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles ilçeleri için ise bir aylık sürede fiyat verisi elde edilecek kadar emlak ilanının verilmediği görülmüştür. 

Balıkesir ocak ayı ortalama konut fiyatları analizi

Bursa’nın batı komşusu olan Balıkesir’de ocak ayı ortalama konut fiyatlarına bakıldığında fiyatın 271.092 TL olduğu görülmektedir. Bu fiyat geçtiğimiz yılın aynı döneminde 262.570 TL olarak gerçekleşmiştir. Görüldüğü üzere Balıkesir’in ortalama satılık daire fiyatlarında geçtiğimiz bir yıllık süreçte bir artış olduğu söylenebilir. Bu fiyat artışının oranı %0.09 olmuştur. Bu sonuçta Balıkesir’de geçtiğimiz bir yıllık dönemdeki konut fiyatlarının nispeten istikrarlı olduğunu söylemek mümkündür. 

Balıkesir’deki konutların ortalama brüt alanı 115 metrekaredir. Metrekare başına birim konut fiyatı 2.324 TL olarak meydana gelmiştir. En düşük metrekare başına birim fiyat 1.393 TL iken en yüksek metrekare başına birim fiyat ise 4.000 TL olmuştur. Fiyatlar arasında bu denli yüksek farkın olmasının sebebi ise Balıkesir’in tatil yörelerinde yer alan lüks konut fiyatları olarak görülebilir. 

Balıkesir ocak ayı konut fiyatları en yüksek 3 ilçesi ve fiyatları şu şekildedir: 

•    Ayvalık: 360,295 TL
•    Burhaniye: 324,625 TL
•    Altıeylül: 303,360 TL

Balıkesir ocak ayı konut fiyatları en düşük 3 ilçesi ve ilçelerin konut fiyatları ise şöyledir: 

•    Kepsut: 134,000 TL
•    Manyas: 134,205 TL
•    Gönen: 162,840 TL

Savaştepe, İvrindi ve Balya ilçeleriyse ocak ayı içerisinde fiyat düzeyleri anlaşılacak ölçüde emlak ilanı olmadığı için değerlendirme dışında tutulmuştur.

Yalova ocak ayı ortalama konut fiyatları analizi

Bursa’nın kuzeydoğu komşusu Yalova’nın ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları 266.079 TL olmuştur. Bu fiyatlara bakıldığında fiyatların geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 243.252 TL’den yaklaşık 23.000 TL fazla olduğu görülmektedir. Buradaki fiyat artış oranı %4,86’dır. 

Yalova’daki konutların ortalama brüt alanı 120 metrekaredir. Yalova’da ortalama birim konut fiyatı 2.182 TL’dir. En yüksek metrekare başı fiyat 3.436 TL iken en düşük metrekare başı ortalama birim fiyat 1.416 TL olmuştur. 

Yalova’nın konut fiyatları en yüksek 3 ilçesi ve fiyatlarıysa şu şekildedir: 

•    Termal:611,600 TL
•    Merkez: 321,620 TL
•    Çiftlikköy: 279,000 TL

Yalova’nın konut fiyatları en düşük 3 ilçesi ve ilçe fiyatlarıysa şu şekildedir: 

•    Çınarcık: 185,400 TL
•    Armutlu: 211,155 TL
•    Altınova: 214,440 TL

Sonuç

Bursa ve çevre şehirlerindeki konut fiyatlarına bakıldığında sadece Bursa’da konut fiyatlarının bir yıllık süre içerisinde düştüğü görülmüştür. Balıkesir ve Yalova’da ise bir yıllık süre içerisinde fiyatlar artış göstermiştir. 

Bu fiyatların Yalova ve Balıkesir’de yükselmesinin sebebi bu şehirlerin Bursa’ya nazaran daha fazla tatil semti özelliği göstermesi olarak değerlendirilebilir. 

Kaynak: tr.flatfy.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum