Reklam
Reklam

Bir banka daha kredi ödemelerini erteledi

Eximbank virüse karşı destek paketini devreye aldı. Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemeleri 3-6 ay uzatılacak.

Bir banka daha kredi ödemelerini erteledi

Eximbank virüse karşı destek paketini devreye aldı. Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemeleri 3-6 ay uzatılacak.

Bir banka daha kredi ödemelerini erteledi
Editor: Emrah Enes BİLGİÇ
24 Mart 2020 - 11:39 - Güncelleme: 24 Mart 2020 - 12:31

Türk Eximbank, koronavirüs salgınından etkilenen ihracatçıları destekleme misyonu çerçevesinde üretimin durmaması ve istihdam kaybı yaşanmaması için kredi ödemelerini erteleyecek.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"İhracatçılarımızın daralan talepten veya virüsün yayılmasını engellemek için ülkelerin uyguladığı kısıtlamalardan etkilenmemeleri için Türk Eximbank'ın TCMB kaynaklarından ve kendi kaynaklarından kullandırdığı kredilerin vadesi Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatılacaktır. Bu bağlamda ihracatçılarımızın faiz ödemeleri de 6 ay ertelenebilecektir.

TAAHHÜT KAPATMAYA İLAVE 1 YIL
Kısa vadeli kredilerde 2 yıl olan taahhüt kapatma süresi henüz taahhüdü kapatılmamış olan ve taahhüt süresi dolmasına karşı ceza uygulanmamış olan krediler ile Haziran sonuna kadar kullandırılacak tüm krediler için 3 yıla çıkarılarak ihracatçılara ihracat yapmaları için verilen süre ilave 1 yıl arttırılmıştır. Taahhüt kapatma cezalarında da indirime devam edilecek olması ihracatçılara bu sıkıntılı dönemde ilave 1 yıl sürenin yanında maliyet avantajı da sağlayacaktır.

REESKONT KREDİLERİNDE 2 YIL VADE İMKANI
Türkiye'nin en uygun maliyetli kredilerinden olan ve ihracatçıların büyük teveccüh gösterdiği reeskont kredilerinin daha önce azami 1 yıl olan kredi vadeleri bu zor dönemde ihracatçılarımızın finansal yüklerini azaltmak için azami 2 yıla çıkarılacaktır.

SİGORTA PRİMLERİ VE ALICI ANALİZ ÜCRETLERİNİN VADELERİ UZATILDI
Haziran ayı sonuna kadar alıcı firmaların sigortalı firmalardan talep edeceği 3 aya kadarki vade uzatımlarında sigortalı firmalardan herhangi bir ek sigorta primi alınmayacaktır. Ayrıca sigortalı firmalar tarafından ödenmekte olan sigorta primleri ve alıcı analiz ücretlerinin vadelerinin 30 gün uzatılarak sigorta ürününden yararlanan ihracatçılarımıza kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum