Almanya'da koronavirüs paniği

Almanya'da tüm dünyayla birlikte koronavirüs mücadelesi sürerken yaşanan bir olay yürekleri ağza getirdi.

Almanya'da koronavirüs paniği

Almanya'da tüm dünyayla birlikte koronavirüs mücadelesi sürerken yaşanan bir olay yürekleri ağza getirdi.

Almanya'da koronavirüs paniği
Editor: Emrah Enes BİLGİÇ
22 Haziran 2020 - 16:12

Almanya'nın Göttingen şehrinde çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı 700 kişilik bir bina Covid-19 yüzünden karantinaya alındı. Binada yaşayan çok sayıda kişi karantina uygulamasını protesto ederek güvenlik kuvvetlerine tepki gösterdi. Yaklaşık 200 kişilik bir grup, binadan çıkmak için geçtiğimiz gün polisle çatışınca, bina çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı. Binanın bulunduğu bölgede çok sayıda polis nöbet halinde bulunurken çevrede eksik olmayan polis araçları da dikkat çekiyor.

700 kişinin yaşadığı binanın çevresinde, acil durumlarda müdahale edebilmek için, polis güçleri dışında sürekli olarak ambulanslar da bekletiliyor. Perşembe günü binada yaşayan iki kişide koronavirüs tespit edilince bina karantinaya alınmıştı. Cuma günü ise virüsün 120 kişiye bulaştığı görüldü.

BİNA SAKİNLERİ POLİSLE ÇATIŞTI
Cumartesi günü binadan çıkmak için yaklaşık 200 kişilik bir grup polisle çatışırken havaifişek, şişe ve metal sopalar kullandı. Çatışmalarda bazı polislerin yaralandığı belirtiliyor. Binadan çıkış bazı şartlara bağlı: Test sonucu negatif çıkan bina sakinleri birkaç gün sonra yeniden test yaptırmak zorunda kalacak.
Yapılan ikinci test de negatif çıkarsa binada yaşayanlar şartlı olarak dışarı çıkabiliyor. Negatif teste rağmen bina dışına maske takmadan çıkmak yasak olacak.

BİNADA ÇOĞUNLUKLA GÖÇMENLER YAŞIYOR
Binada yaşayan göçmenlerin çoğunluğunun Romanya kökenli olduğu bildiriliyor. Yetkililer karantina koşullarıyla ilgili olarak bina sakinleriyle iletişim problemi yaşadıklarını açıkladı. Alman basınına göre Almanca-Romence tercümanlar getirilerek karantina sırasında ihtiyacı olanlara bilgiler Romence olarak verildi.

POLİSLER YEMEK GETİRİYOR
Binada mahsur kalanların yardımına koşan Alman yetkililer, ortaya çıkan yiyecek ve içecek ihtiyacını polislerin yardımıyla sağlıyor. Almanya'da son günlerde vaka sayıları yeniden artışa geçti. Bir mezbahada da çok sayıda Covid-19'lu çalışan tespit edildi. Ülkenin kuzey batısındaki Tonnies et işleme merkezinde vaka sayısı 1331'e yükseldi. Gutersloh bölgesindeki yetkililer, çalışanlar ve aileleriyle birlikte 6 bin 500 kişinin karantinaya alındığını söyledi.

Kuzey Ren Westfalya eyaletinin başbakanı Armin Laschet, "çok büyük bir pandemi riski" konusunda uyarıda bulunurken Tonnies şirketindeki salgının kısıtlamalar ve önlemlerle önlenebileceğini söyledi. Mezbahada da çok sayıda yabancı çalışıyor. Bu sebeple çalışanları önlemler konusunda uyarmak için Lehçe, Romence ve Bulgarca çevirmenler getirildi.

ALMANYA'NIN R SAYISI 2.88'E YÜKSELDİ
Almanya'nın R sayısı 2.88'e yükseldi. Virüsün yayılmasının durması için R sayısının 1'in altında olmadı gerekiyor. Robert Koch Enstitüsü'ne göre bu veriler son 4 güne ait. Bir haftalık ortalama ise 2.03. Almanya, Avrupa'da benzer ölçekteki ülkelere göre koronavirüsle mücadelede daha başarılı oldu. Çok büyük sayıda test yapılan ülkede 189 bin 822 kişide virüs tespit edildi. Can kaybı ise 8 bin 882.

BBCTürkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum