150 yılın en büyük gökyüzü olayı hayatınızı değiştirebilir

1866 yılından beri yaşanmayan bir gökyüzü olayı, 31 Ocak'ta Türkiye de dahil birçok ülkede gözlemlenebilecek. O gece Ay tutulmasıyla birlikte "süper ay," "mavi ay" ve "kanlı ay" aynı anda yaşanacak. "Nadir ay" denilen bu gökyüzü olayı için bilim insanları "Kaçırmayın" diyor. Astrologlar ise Aslan burcunda gerçekleşecek tutulmanın birçok burç üzerinde "hayatınızı ve ilişkilerinizi değiştirecek" etkileri olacağını söylüyor.

06 Ocak 2018 - 18:19

Dünya'nın Güneş ve Ay'ın arasına girmesiyle, eğer gölgesi tam olarak Ay üzerine düşüyorsa "tam ay tutulması" yaşanıyor. Her 2.5 yılda bir Ay tutulması Dünya'dan gözlenebiliyor.

Tutulma sırasında Dünya'nın atmosferinden geçen Güneş ışınları filtrelenmiş oluyor ve Ay yüzeyine kırmızı tonlar ulaşıyor. Buna da "kanlı ay" deniliyor.

"Mavi ay" terimi ise bir ay içinde ikinci kez dolunay olduğunda kullanılıyor. Bu da 2.5 yılda bir gerçekleşiyor.

Ayrıca Ay'ın Dünya'ya en yakın konumdayken gerçekleşen dolunaylara da "süper ay" deniliyor. Bu sırada Ay, normalde olduğundan yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünüyor. Her 411 günde bir "süper ay" yaşanıyor.

Bu dört gökyüzü olayı o kadar da ender görülmese de, bunların hepsinin aynı anda yaşanması oldukça ender.

Ay tutulmasıyla birlikte kanlı ay, süper ay ve mavi ay son olarak 31 Mart 1866'da yaşanmıştı.

İşte yaklaşık 150 yıl sonra ilk kez, 31 Ocak 2018 tarihinde bir kez daha, "nadir ay" denilen bu gökyüzü olayı gerçekleşecek.

NEREDEN GÖZLEMLENEBİLECEK?
1 saat 16 dakika sürecek tutulma, Türkiye'den de ayın doğum saatlerinde gözlenebilecek. Space.com'a göre en iyi gözlem noktaları ise, harita beyaz olarak görülen Asya ve Okyanusya ülkeleri olacak.

NASA "Ay sonundaki bu ender gökyüzü olayını kaçırmayın" diye çağrı yapmıştı. Bilim insanları da 150 yılda bir gelen bu fırsatı değerlendirmek üzere teleskoplarını Ay'a çevirecek.

Astrologlar da heyecanlı. Çünkü tek başına bile hayat değiştiren olaylara işaret ettiğini söyledikleri "kanlı ay," bu kez süper ay ve mavi ay ile birlikte çok daha güçlü olacak.

Ünlü astrolog Aygül Aydın, ay tutulması için burç yorumlarını şöyle yapıyor:

NADİR AY İÇİN AYGÜL AYDIN'DAN BURÇ YORUMLARI

Kaynak; hürriyet

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den Bahçeli'nin sözlerine yanıt
AK Parti'den Bahçeli'nin sözlerine yanıt
FETÖ'nün muhasebecisi yakalandı!
FETÖ'nün muhasebecisi yakalandı!