Zekeriya TAŞTAN

Zekeriya TAŞTAN


Yerli Otomobil Herşeyiyle Yerli Ve Milli Olur mu?

29 Aralık 2019 - 13:00

Aralık ayının başından beri yerli otomobil ile ilgili haberlerin hızlanması ve Aralık 2019’un son 10 günün de sosyal medya üzerinden yerli otomobile ait ipuçlarının paylaşılmasıyla hem sokakta ki vatandaşı, hem de sosyal medya kullanıcılarını ayrı bir heyecan sarmıştı. Nihayet 27 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı büyük bir lansman ile yerli otomobilin örtüsü kalktı ve dünyaya sunumu gerçekleşti.

Yerli otomobil hakkında izlenimlerim, sosyal medya üzerinde sıkça dile getirilen, bu araba yerli mi? gibi eleştirilerin yerli mi yersiz mi olduğu konusunda fikirlerimi paylaşacağım…

* * * * * * * * * * 

Bu yazıya “Yerli Otomobil Herşeyiyle Yerli Ve Milli Olur Mu?” başlığını neden attığımı ise yazının sonunda belirtiyorum.

* * * * * * * * * * 

Öncelikle, beklediğimden hatta bir çok kişinin beklediğinden, beklentilerimizin çok üzerinde bir tasarım ile karşılaştık. Dış tasarımın bu kadar modern ve tok olması, iç tasarımın bu kadar zarif ve estetik olması, tüm bunları yansıtan mükemmel bir ambians oluşması beni çok şaşırttı. Muhaliflerin bile yüzde 80’nin büyük beğenisini toplayan yerli otomobilin tasarımında İtalyan tasarım firması ile ortaklaşa çalışılması, bazılarının sadece muhalefet olmak için eleştirdiği, iyi bir ön görüye veya dünya da artık küresel üretime geçildiği konusunda bir fikre sahip olmadıklarını görüyoruz.

* * * * * * * * * * 

Bugün dünyanın en iyisi diyebileceğimiz bir çok otomobil firması, farklı firmalara üretim yaptırdıklarını biliyoruz. Tasarım konusunda da aynı şekilde destek alındığını biliyoruz. Bir otomobilin bizim olması için ilk koşul olan fikri ve mülkiyet haklarının (proje, tasarım, üretim, pazarlama gibi unsurlara ait telif) bize ait olması gerekir ki, TOGG yetkililerinin verdiği demeçlerden anlaşıldığı gibi bu hakların tamamın bize ait olduğu belirtiliyor. Elbette ki üretimi anlamında en ufak bir vidasının bile bizim ülkemizde üretilmesi en büyük temennimiz fakat olmazsa olmazımız değil.

Otomobilin teknolojik alt yapısı, tasarımı konusunda gerçekten çağ atlamış bir vizyon karşımıza çıktı. Bu başarıdan dolayı, emeği geçen tüm mühendislerimize ve çalışma ekibine, katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

* * * * * * * * * * 

Gelelim bu otomobilin “Herşeyiyle Yerli ve Milli Olur Mu?” kısmına…

Bir önceki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yaptığı bir açıklama da yerli otomobilin muadillerine göre en az yüzde 5 daha ucuz olacağı açıklanmıştı. Eski Bakan Özlü; "Ne çok lüks ne çok alt gruba hitap edecek. Daha çok B ve C segmentinde bir araç düşünüyoruz. Emsallerinden daha ucuz olacak. Emsallerinden en az yüzde 5 daha ucuz olmasını hedefliyoruz. Emsallerinden daha kaliteli bir araç yapmayı hedefliyoruz." Açıklamasında bulunmuştu.

* * * * * * * * * *

Tabi bu açıklamayı baz aldığımda aklımda deli sorular uçuşup durdu. Sebebi ise bu otomobilin muadili elektrikli otomobil dünyasında bir hayli ses getiren marka Tesla olarak anılıyordu. 

Bugün ülkemizde Tesla markasının “Model 3” olarak bilinen modelinin satış rakamı 650 bin TL’den başlamakta olup, farklı modellerinde 1-2 Milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Hal böyle olunca her şeyiyle yerli ve milli olacak olan bu otomobilimizin fiyatının da yerli ve milli olup olmayacağı konusu kafamı bir hayli karıştırıyor.

* * * * * * * * * * 

Söz konusu yerli otomobilimizde bir çok kişi ÖTV alınmayacak dense de, serbest piyasa ekonomisinde ve rekabet kurallarına bakıldığında sadece bu otomobil için ÖTV kaldırmak neredeyse imkansız gibi bir şey. Bununla alakalı birkaç çözüm olsa da, diğer taraftan farklı sorunlarda ortaya çıkabilir.

Eğer sadece bir tek markaya özel vergi insiyatifi alınırsa bu ülkemizde fabrikası bulunan ve üzerine yerli üretim etiketini vuran bir çok markanın ülke içerisinde ki üretim faaliyetlerinin sonlanmasına yol açabilir… Ve devamında otomobil yan sanayi ihracatını da büyük oranda olumsuz etkilememesi düşünmek çok iyimser bir düşünce olur.

* * * * * * * * * * 

Yerli otomobilimizin milletimiz üzerinde oluşturduğu bu heyecan ve tutkunun karşılığı elbette alınabilir rakamlarda olmasıyla gerçekleşecektir. 60 yıllık rüya diye atılan başlıklara 500-600 bin TL gibi rakamlar ile satışa sunmak bu rüyayı kabus haline getirebilir. Yerli otomobilin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği rakamlar satılması "yerli", milletimizin hizmetine sunulması tam anlamıyla "milli" yapacaktır. Kısacası fiyatı uygun, alınabilecek bir otomobil tam manasıyla "yerli ve milli" olacaktır.

* * * * * * * * * * 

Çok uzun süredir köşeye yazısı yazmıyor olmamın sebebi “Gölgesi yeter dediğim, Babam”ın ani bir şekilde hastalanmış ve kısa süre sonra da vefat etmiştir. Ailemi ve işlerimi toparlamam bir hayli zaman aldı.

Bundan sonra düzenli olarak, Bursa ve Bursa’nın yönetimi, belediyeler ne yapıyor, ülke gündeminde ki bir çok konu hakkında kendi fikirlerimi beyan edeceğim.

2020 yılının Ülkemize, Milletimize, İslam Alemine ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyorum. Sevdikleriniz ile beraber sağlık, huzur ve mutluluk dolu nice yıllara… Yeni yılınız kutlu olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum