Gerçekte Kazanan "EVET"mi - "HAYIR" cephesi mi?
Zekeriya TAŞTAN

Zekeriya TAŞTAN

Gerçekte Kazanan "EVET"mi - "HAYIR" cephesi mi?

16 Nisan 2017 - 23:52 - Güncelleme: 17 Nisan 2017 - 00:01

Türkiye son 3 aydır referandumu bekliyordu ve o gün geldi, sonuçlar beklenildiği gibi dense de aslında tam olarak öyle olmadı!

Son 45 gündür çok yoğun bir şekilde şehirlerde yapılan referandum çalışmaları bugün halkımızın tercihi ile son buldu. Bu sürecin değerlendirmesinde arka planda yatan bir gerçek var ki, aslında EVET cephesi kazanmış olsa da, öz eleştirisi yapıldığında başarısız bir süreç geçirdi!

“EVET” cephesinin başarısız bir süreç geçirmesinin farklı etkenleri olsa da, “HAYIR” cephesinin başarısı olarak değerlendirilemez, keza “HAYIR”cephesi başarılı bir süreç geçirmiş olsaydı bugün çok kritik bir aralıkla da olsa “EVET” cephesini geçebilirdi.

Bu yazım EVET cephesinde oy veren kardeşlerimizi kızdıracak olsa bazı gerçekleri görmenin vakti geldi ve herkesi şaşırtan bu %51 lik oranın ardında yatan gerçekler var! Konuştuğum herkes EVET'in %60 ve üstünü beklerken, kendi ön gördüğüm oran %51-%53 arasındaydı ki, bu oranı ön görürken bazı tespitlerim vardı, bu ön görümde haklı çıktım.

Bazı anket firmalarının %60’ları geçebileceği söylenimi ve EVET cephesinde siyasilerin sürekli %60 ve üzeri beklentisini boşa çıkardı. Gerçekte halkın nabzının tutulmadığı; AK PARTİ il, ilçe belediye, teşkilatlarının ve millet vekillerinin halk ile ortak bir noktada buluşamadığının göstergesidir. Referandum süreci boyunca oylanacak olan şey ANAYASA değişikliği olsa da AK PARTİ bu süreci bir seçim çalışması gibi yürütmüş MHP’nin desteğini almasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı seçimin de, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın aldığı oyun bile altına düşmüştür. Bugün bu oranı göz önüne aldığımızda bu seçim yeni ANAYASA’da olan bir seçim kanunu ile oylanmış olsaydı, AK PARTİ’nin halk ile arasındaki mesafenin ne kadar açıldığı daha net gözler önüne serilmiş olurdu.

Bugün oylanan ANASAYA değişikliği halk tarafından aslında partilere ve siyaset kurumuna olan güvenin göstergesiydi! Partiler savundukları doğruları ve değerleri savundular, AK PARTİ’nin referandumda beklenenin altında oy alması da, halkın AK PARTİ (EVET cephesine) bir nevi tepki koyması, belediyelerden, millet vekillerine kadar halkın taleplerine uzak oluşunu gösteriyor!

EVET cephesi sonucu başarı gibi görmüş olsada Türkiye’nin büyükşehirleri sıralamasında BURSA haricinde ADANA, ANKARA, ANTALYA, BALIKESİR, İZMİR, İSTANBUL gibi illerde HAYIR önde çıkmıştır. Kendi yaşadığım şehir BURSA’nın böyle bir ANAYASA değişikliği referandumunda AK PARTİ’ye karşı EVET potansiyeli %70 olması gerekirken %53 seviyesinde kalmıştır, dışarıdan bu bir başarı gibi gözükse de temelde başarısızlık olarak değerlendirilmeli ve AK PARTİ yada hükümet BURSA için bile bir öz eleştiri yapmalıdır.

EVET cephesi veya AK PARTİ’nin önünde bir daha ki seçime kadar çok uzun olmayan bir süreç var. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, beklenenin altında çıkan bu oy oranının altında yatan gerçeği, halkın neden böyle bir tepki verdiğinin nedenlerini araştırarak Hükümetin yanlış politikalarını, belediyelerin ve teşkilatların yanlışlarını tespit etmek için bir çalışma başlatacaktır, keza bu şekilde girilecek bir seçim AK PARTİ’yi yıllardır süre gelen başarısına çelme takacak ve sonuç bugün ki beklenenden daha kötü olacaktır.

Çıkan sonucun mahiyeti ne olursa olsun, Ülkemiz ve Milletimiz için Allah’tan hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu güzel Ülkenin cefakar insanlarının en iyisini hak ettiğine inanıyor, siyasilerin ayrıştırıcılığı, kutuplaşmayı bir kenara bırakıp, milletimiz için neyi ne kadar iyi yapabiliriz yarşına girerek insanları birleştirmelerini umut ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle….

YORUMLAR

  • 0 Yorum