Bursa'da Seçimin Kazananı Değişir mi? Mustafa Bozbey'e...
Zekeriya TAŞTAN

Zekeriya TAŞTAN

Bursa'da Seçimin Kazananı Değişir mi? Mustafa Bozbey'e Rağmen, Alinur Aktaş...

01 Nisan 2019 - 03:38 - Güncelleme: 01 Nisan 2019 - 05:20

Şüphesiz Türkiye son 3-4 aydır seçim atmosferinde bir hayli yoruldu ve gerildi. Dolar kurundaki yükselişle birlikte seçim sürecine girilmesi özellikle iç piyasayı etkileyen en önemli etkenlerden birisiydi. Siyasi partiler, seçmenler, adaylar açısından iyi veya kötü bir şekilde seçimlerin sonuçlanması iç piyasayı karar verme açısından biraz da olsa rahatlatacaktır.

Ekonomik sıkıntılar içerisinde olan vatandaşın Ak Parti adaylarına karşı şahsi bir tepkisi olmasa da iktidar partisinin (Ak Parti) adayı olmasıyla yaşadıkları sıkıntılara muhatap olarak algılanmasına neden oldu. Bursa’da bu konuda vatandaşın muhatabı ise Alinur Aktaş’tı.
 
Bursa’da daha önce yaşanan gelişmelerde göz önünde bulundurulduğunda Ak Parti’ye olan tepkilere rağmen, Alinur Aktaş’ın seçimleri kazanması büyük bir başarıdır. Büyük başarı olmasının sebebi, rakibi Mustafa Bozbey’in, Nilüfer Belediye Başkanlığı döneminde yakaladığı popülizm ile isminin bir hayli tanınıyor olmasıdır.
 
Seçimin seyrini değiştiren ilçe ise Osmangazi’dir. Seçim öncesi tahminim Osmangazi’yi alacak olan parti, Büyükşehir’i de alacaktır yönündeydi, nitekim Osmangazi Belediye’sinde ki oy oranlarına bakıldığında Millet İttifakı adayı Mustafa Bozbey’in kazandık şeklinde açıklamaları pek gerçeği yansıtmıyor. Osmangazi seçmen nüfusunun en yoğun olduğu bölge ve arada ki oy farkı resmi olmayan rakamlara göre yüzde 5 civarındadır.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi mücadelesinde Alinur Aktaş ve Mustafa Bozbey arasında, resmi olmayan oy oranı farkı yüzde 2,65 civarında olup, oy sayısında ki fark 47.963 civarındadır. Açılan sandık yüzde 99,87 seviyesindedir.
 
Yukarıda belirtmiş olduğum oy oranları ve oy sayısı üç aşağı, beş yukarı değişse de sonucu değiştirmeyecektir. Kazanan da bellidir, kaybeden de bellidir.
 
Bursa’nın sorumluluğunu alan Alinur Aktaş’ın önünde, kendisine karşı ön yargısı olan, gönül kırgınlığı olan veya daha önceki dönemlerde parti politikası, yönetimdeki yanlışlardan dolayı kızgın olan Bursalıların gönlünü almak için bir fırsat var. Bu fırsatı görevi süresi boyunca iyi değerlendirdiği takdirde kötü izleri silerek bir daha ki döneme tercih sebebi olarak yola devam edebilir.

Bursa’da seçimin galibi Alinur Aktaş’ı başarısından dolayı tebrik ediyor, kendisine verilen makamın emanet olduğu düşüncesinin her zaman baki kalması, adaletle, hakkaniyetle, herkesin fikrini, gönlünü olarak daha yeşil ve yaşanabilir bir Bursa imar etmesini bekliyoruz.

Başta Bursa olmak üzere Türkiye genelinde seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ülkesine, şehrine, bayrağına, milletine hizmet eden ve edecek olan tüm adaylara başarılar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum