BİTİK NESİL
Zekeriya TAŞTAN

Zekeriya TAŞTAN

BİTİK NESİL

30 Ekim 2017 - 02:08 - Güncelleme: 30 Ekim 2017 - 02:12

Şimdi ki çocuklar gençler çok şanslı diyorduk, gün geçtikçe bu fikir artık kayboluyor. Tam aksine şimdi ki çocuklar çok şansız demeye başladık. Bitik bir nesil geliyor ardımızdan, her şeyden mahrum bir nesil yetişiyor.

****

Çocuktuk, ayağımız toprağa değerdi, çamura bulanır sokakta çelik çomak oynardık, mahalle maçı yapardık, misket, yakar topu oynardık. Marketten aldığımız bir kuru ekmeği arkadaşlar ile paylaşır, paylaşmanın mutluluğunu yaşardık, bencillik ile hiç tanışmadan…

****

O zamanlar, facebook da, instagram da, twitter gibi sosyal medya sitelerinde takipçi kasma derdimiz yoktu. Yaşanan zorluklara, fakirliklere rağmen hayattan beklenti vardı, umutlara sarılmış, yarın gelecek sabahı dört gözle bekleyen, gözleri parıl parıldayan çocuklar, çocukluklar vardı.

****

17 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum, işimin bir parçası olduğu için bir çok insandan daha fazla muhatap oluyorum, bitik nesilin bitmişliği ile…

****

300-500 takipçi kasmak için elbisesini indiren 14 yaşında ki kızlardan, liselerde diskodaymış gibi sürtüne birbirilerine sürtünerek dans eden kızların ve erkeklerin videoya çekip sosyal medya da paylaşmasına kadar insanı kahreden kareler var.

****

İnsanın doğal ihtiyacını gidermek için yapılan tuvaletlerin fotoğraf studyosuna dönüştürülüp şak şak fotoğraf çekinmeler ve sizlerinde her gün karşılaştığı yüzlerce saçmalık.

****

Ceplerinde metelik olmadığı halde kendilerini çok zenginmiş gibi gösterecek şatafatlı hayatın hayalleri için yapılan her türlü yanlışı normalleştirme çabası bitik nesilin dinamitidir. Telefonun yenisi çıkar çıkmaz elindekini avucundakini yeni telefona yatıran, her daim modayı takip edip, borçla krediyle her hafta yeni kıyafet almaya çalışan, annesinin, babasının; evladım okusun vatanına milletine faydalı bir insan olsun diyerek yediğinden içtiğinden kısıp dertlendiği evladının cafelerde, barlarda sabaha kadar eğlencenin dibine vurması mı, memleketinin her yanı yangın yeriyken banane diyerek yüz çevirmesi mi daha vahim gelecek adına.

****

Televizyonlarda gündüz evlendirme, yemek programları, akşam ise yarışmalar ve toplumu dejenere edecek diziler ile ülkemizin gençliği bitmek üzere. Tepkisiz ve duyarsız bir toplum olarak gençlerimizin, çocuklarımızın bu hale gelmesinde herkesin kendini sorumlu hissetmesi, herkesin azda olsa suçluluk duyması gerektiğini düşünüyorum. Gelecek adına umut vaad eden yarınlarımızın bizden çalınmasını durdurmak, evde ailenin, okulda eğitmenlerin, sokakta tanıdık komşuların, kısacası insanı insan olduğun ötürü seven herkesin vazifesi olarak görüyorum.

****

Umarım bu gidişat değişerek yerini daha bilinçli, eğitimli, duyarlı ve sorumluluk sahibi bir nesil yetişir, vatanı, milleti, ailesi, sevdikleri ve en önemlisi kendileri için.

Sevgiyle kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum