Akıllı insan, iyi arkadaş seçer.
Kıymetli Bilgiler

Kıymetli Bilgiler

Kıymetli Bİlgiler

Akıllı insan, iyi arkadaş seçer.

10 Mart 2017 - 10:01 - Güncelleme: 10 Mart 2017 - 10:04

İslam alimleri buyurdular ki;
Herkes ahirette, dünyada iken sevdiği ile beraber olacak. Akıllı insan, iyi arkadaş seçer. Çünki, insanın bulunduğu kalabalığın, topluluğun bir başı olması lazımdır. Ahirette herkes tek tek değil, topluluklar halinde haşr olacak. Kiminle beraberseniz, o topluluk başka bir topluluğa intikal edecek. Mesela, İmam-ı azam hazretleri, kendi mezhebine tabi olanların hepsini toplayacak, kıyamete kadar. Tabii, cenab-ı Hakk'ın şefkati, merhameti, anne babanın evladına olandan çok daha fazla. Kullarını görecek orada cenab-ı Hak, başında sevdiği bir kulu var. İçlerinde çok berbat kullar da var. O zatın hatırına hepsi içeriye girecek, daha ne istiyorsunuz. Yeter ki, hardal tanesi kadar ayrı düşünmesin. (Allahü teala ayrı düşündürmesin. Amin.)
Çok önemli. Çünki, bir kalıbın beraber olması var, bir de kalbin beraber olması var. Cenab-ı Hak, insanın kalıbına değil, kalbine ve niyetine bakar. Kalbinde ve niyetinde neyin sevgisi varsa, neyi hedeflemişse, bunu Allah bilir tabii, herkes bunu dışarıdan ölçemez. Allahü tealanın en çok sevmediği iki şey var. Biri servet, bir şöhret düşkünlüğü, çok fena. Bu ikisi Allahü tealaya giden yolda ayrıştırıcıdır. Servet ve şöhret, dünyaya giden yol. Büyüklerimiz buyuruyorlar ki; siz çok paraya bakmayın. Çünki, eğer o para geçerli ise çok kıymetli. Kalp para ise, oda dolusu olsa ne işe yarar.
***
Büyükler der ki;
- Bütün dünyaya, hidayet, nur, Peygamber efendimizden geldi. Şimdi de, Peygamber efendimizin vârisleriyle geliyor.
- Bütün kemâlat, bütün fazîletler, büyüklerin sohbetindedir. O sohbet ele geçti mi her şey ele geçti demektir. Şimdi o büyükler yoksa da, onların kitapları var.
- Muhammed aleyhisselamın getirdiği dine uyan, dünyayı ve haramları sevmez olur. 
- Son nefeste Allah demek isteyen, hemen başlasın.
***
Sual: Zamanımızda İslâmiyetin yok edilmesine, elden çıkmasına sebep olanlar, nasıl bir yol takip etmektedirler?
Cevap: İslâmiyetin yok edilmesine, elden çıkmasına sebep olanlar iki kısma ayrılmaktadır:
Birincileri, düşmanlıklarını açıklayan kâfirler olup, bunlar bütün silahlı kuvvetleri, propaganda vasıtaları ve siyasi oyunları ile, İslâmiyeti yıkmaya uğraşıyorlar. Müslümanlar, bunları biliyor ve onlardan üstün olmaya çalışıyor.
İkinci kısımda bulunanlar ise, kendilerine Müslüman ismini ve süsünü verip, din adamı tanıttırıp, Müslümanlığı, kendi akılları ile, keyiflerine ve şehvetlerine uygun bir şekle çevirmeye uğraşıyor, Müslümanlık ismi altında, yeni, uydurma bir din kurmak istiyorlar. Hile ve yalanları ile, sözlerini ispat etmeye, yaldızlı, yaltakçı yazılarla, Müslümanları aldatmaya çalışıyorlar. Müslümanların çoğu bunları, bazı sözlerinden ve İslâmiyeti yıkıcı davranışlarından seziyor ise de çok kurnaz idare edildikleri için, birçok sözleri revaç bulup, Müslümanlar arasında yerleşiyor. İslâmiyeti, istedikleri, planladıkları şekle çevirmeye çalışıyorlar.
Bazıları da; “Bu asırda yaşayabilmemiz için, milletçe, topluca Batılılaşmalıyız” diyor. Bu sözün iki manası vardır:
Birincisi, Batılıların fende, tecrübede, sanatta, imar ve refah vasıtalarında bulduklarını öğrenmek, yapmak, bunlardan istifadeye çalışmaktır ki, bunu İslâmiyet, zaten emretmektedir. Fen bilgilerini öğrenmenin farz-ı kifâye olduğu, kitaplarda bildirilmiştir. Resûlullah efendimiz, bir hadis-i şerifte;
(Hikmet yani fen ve sanat, müminin kaybettiği malıdır. Nerede bulursa alsın!) buyurdu. Fakat bu, Batı'ya uymak değil, ilmi, fenni onlarda bile arayıp almak ve onların üstünde olmaya çalışmaktır.
İkinci manada Batılılaşmak ise, ecdadımızın doğru ve mukaddes yolunu bırakıp, batının bütün âdetlerini, ahlaksızlıklarını ve hepsinden daha acı olarak, dinsizliklerini ve putlarını alıp, camileri kilise şekline sokmak, Müslümanlığa gericilik dini, Kur’ân-ı kerime çöl kanunu, puta tapmaya, modern ve medeni din demek ve İslâmiyeti bırakıp, Hristiyanlığa dönmeye, dinde reform ismini vermektir.
Bu millet, ne bugün, ne de, onların ümitle bekledikleri günlerde, bu manada asla Garplılaşmayacak ve dinsiz olmayacaktır.
***
Tarihte Bugün; İmâm-ı Câfer-i Sâdık Hazretlerinin vefâtı (765) - İstanbul’da son 50 yılın en büyük kışı (1987)
Günün Sözü; Fitne; Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, sıkıntıya, zarara, günaha sokmak çok günahtır. (Abdulganî Nablüsî “Rahmetullahi aleyh”)

Kaynak; http://www.huzurpinari.com/ http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/ http://turktakvim.com/

YORUMLAR

  • 0 Yorum