Galip GEZER

Galip GEZER

Suriyeliler

27 Aralık 2018 - 20:03 - Güncelleme: 27 Aralık 2018 - 20:52

Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi verilmemeli mi..?

Konuyu dikkatlice açmak gerekirse göçler tarihini iyi incelemek gerekmektedir..Bazı kesimden arkadaşlarımız yazımıza tepki gösterebilir fakat bunlarda yazılmak zorundadır.

1989 yılında belene kampı gibi ağır koşulların oluşturulduğu Bulgaristan,taa Stalin zamanından beridir süregelen Ahıska Türklerinin zulmü gibi bir çok olay yaşanmıştır.Zamanın emir eri Todor Jivkov Bulgaristan’da yaşayan Türk karındaşlarımıza, soydaşlarımıza ağır eziyetler uygulayarak göçe zorlamıştır... Konunun ne kadar büyük olduğunu size şöyle anlatayım.

2. Dünya savaşından sonra avrupanın en büyük göç hareketidir…Ecdadı Fatihanın soy bakımından Oğuz Türklerini bilerek yerleştirdiği topraklardan sürgün edilen tam tamına 588.318 karındaş.

Todor Jivkov’un akıl hocaları öyle derin bir plan yaptılar ki Bulgar devletinin fiilen işgalini engellemiş oldular.Gelen yarım milyonun üstündeki kandaşlarımız bugün 3 milyon nufusa ulaştılar.Bulgaristan’ın en büyük şehri Kırcaali’nin belediye başkanı bile Türktür; Adı Hasan Aziz’dir.

Günümüzde bulgar devletinin nüfusu 7 milyonun üzerindedir ve 1 milyona yakın Türk yaşamaktadır. Eğer 1989’da zorunlu göç yapılmasaydı Bulgaristan fiilen Türk toprağıydı.Gürcistan’dan gönderilen Ahıska Türklerimizin durumu 10 kat küçük olsa da aynı durum söz konusudur. Bu sefer karşımızda duran mesele 30 yılda yaşadıklarımızın 5 kat daha büyüğüdür ve çoğu Türkmen değildir.

Esed’in nereye hizmet ettiğini az çok bilmekteyiz. Oyun aynı oyun arkadaşlar. Savaş sebebiyle zorunlu olarak ülkemizde bulunan suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmemesi kanaatindeyim.

Devletimizin bu tarz bir karar alacağını açıklaması, karar aldığı anlamına gelmez.Türk toplumunun tepkilerini iyi analiz etmeliler…Yıllardır misafir ettiğimiz suriyeliler modern Türkiye’nin yüzünü görmüştür. Ülkelerine döndüklerinde asla eskisi gibi yaşamayacaklar ve Suriye’nin yapısını değiştireceklerdir.

Tam demokrasinin Suriye’ye gelmesinde devletimiz üzerine düşen görevi 10 milyarlarlarca TL para harcayarak yapmıştır. Bu sebepten dolayı devletler arası akıl oyunlarında ülkemizin gerekli önlemleri almasını temenni ediyorum.

Türkiye zor zamanların limanıdır. Bu liman yeri geldiğinde boşaltılmalıdır ki, bir daha geldiğinizde kapılarımız açık olsun.Türkiye Cumhuriyeti’nin tek derdi suriyeliler değildir. Nahçıvan, Bosna, Arakan, Doğu Türkistan, Kıbrıs, Karabağ, Musul ve daha nice toprakların limanıdır bu devlet. Sudan’ın bile bizden medet umduğu bu hepimizin Anavatanı’nı zor durumda bırakmamalıyız…

Galip Gezer

YORUMLAR

  • 0 Yorum