Fikret ALKAN

Fikret ALKAN

Takvim

31 Aralık 2017 - 15:12

Tarih ne işe yarar? Tarih bilginize dayanarak bakkaldan ekmek alamazsınız, köşe başında satılmaz. O zaman? Dedemizin fotoğrafını bir kutsallık içinde saklarız. Ya da ait olduğumuz milletin geçmişini özellikle yurt dışında öve bitiremeyiz.

Burada kesin bir gerçek var ki (tecrübeyle sabittir) tarih hep tekerrür eder. Örneğin biz Türkler Sultan Abdülaziz Dönemi’nde yüzyılın Avrupa Birliği’ne katılmıştık. Şöyle ki, tarih ders almaya yarar. Aynı bilgisayar oyununda aynı parkuru birkaç kez geçmişizdir ya, onun gibi. Tecrübedir yani. İyiyse iyi, kötüyse kötü tecrübe.

Zamanı geri saramazsınız. (Keşke sarabilseydik) Bu yüzden topladıklarınızı biriktirirsiniz. Bunları yazılı hale getirmeniz yazılı tarihi oluşturur. Gerçi Osmanlı Devleti’nin ilk dönem bilgileri Yıldırım Bayezid ile başlar. Ondan öncesi ya komşu devlet tarihlerine aittir, ya da imparatorluğun son döneminde yazılan ilk döneme ait bilgilerdir.

Takvim, bu noktada devreye giriyor. Ne zaman oldu? İnsanlar bunu çözümleyebilmek için gökyüzüne baktılar. Hicri, Miladi, Rumi, Celali, 12 Hayvanlı… Hepsi ötekine benzer biçimde zamanı dilimlediler. Böylelikle tarihi de dilimlere ayırmış oldular.

Bugün kullandığımız Miladi takvim, en çok tercih edilen takvim türü. Dünya’nın Güneş çevresinde dönüşüne göre hesaplamanın kökeni Mısır’da III. Ptolemaios’a kadar uzanıyor.  Roma ‘da Julius Caesar, İskenderiyeli gökbilimci Sosigenes’i Roma takvimini düzeltmekle görevlendirdi ve miladi takvim günümüzdeki şekle yakın bir hal almış. Çok tanrılı Roma’dan beri, yılbaşı Hz. İsa’nın doğum gününü milat kabul ediyor (1 Ocak).   İmparator Augustus da ağustos ayına kendi adını verdi (M.Ö. 27). Papa XIII. Gregory tarafından Roma’nın geliştirdiği Jülyen takvimi üzerine, Gregoryen takvimi oluşturuluyor.

Osmanlı’da İttihat ve Terakki 1917 yılında Takvim-i Garbi adıyla bu takvimi kabul ediyor. Cumhuriyet Türkiye’si ise 1926’da.

Hicri 1439, Miladi 2018… Yeni yılın kutlu olsun Canım Türkiyem!
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum