TÜRSAB Başkanı Mehmet Akkuş:

Uludağ'ın sezonu yavaş yavaş kapattığını belirten TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, "Uludağ'ın 15 Aralıkta açılan 15 Martta kapanan bir...

TÜRSAB Başkanı Mehmet Akkuş:

Uludağ'ın sezonu yavaş yavaş kapattığını belirten TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, "Uludağ'ın 15 Aralıkta açılan 15 Martta kapanan bir...

TÜRSAB Başkanı Mehmet Akkuş:
Editor: Enes Bilgiç
16 Şubat 2017 - 10:22 - Güncelleme: 17 Şubat 2017 - 00:53

Uludağ'ın sezonu yavaş yavaş kapattığını belirten TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, "Uludağ'ın 15 Aralıkta açılan 15 Martta kapanan bir bakkal dükkanı gibi işletilmesinden yana değilim. Uludağ'ı sömestr turizmi bölgesi olmaktan kurtarmalıyız" dedi.
Uludağ'da 3 ay boyunca birçok ünlü sanatçı sahne alırken, milyonlarca kişinin karın keyfini çıkardığına dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Mehmet Akkuş,."Ama bunların sadece 3 ay sürmesi Bursa'ya fazla fayda sağlamıyor. Çünkü Uludağ, Bursa'nın, Türkiye'nin hatta dünyanın markasıdır. Uludağ deyince herkesin tanıdığını biliyoruz. Ama 3 aylık bir magazin turizmiyle anılmaktadır. 3 ayın sonunda bir daha Uludağ kamuoyunda yer almamaktadır. Bu bizleri rahatsız etmektedir. 3 aylık sezonu çok kısa buluyorum" dedi.
Uludağ'ın sadece kış turizmiyle değil, 12 ay boyunca hareketli olması gerektiğini ifade eden Mehmet Akkuş, "Çünkü Uludağ'da endemik bitki örtüsünden göllerine kadar birçok turizm alanı bulunmaktadır. Doğa gezilerine kadar birçok imkan mevcut. Uludağ'da sadece 3 ay turizm olmasından çok rahatsızız. Bursa'nın ekonomisini kendimiz oluşturmalıyız. Bunu sadece turizm sektörünün değil, devletin de el atması gerekiyor. Bakanlarından Bursa milletvekillerine, valiliğinden belediyesine kadar herkesin taşın altına eline sokması lazım" diye konuştu.
Uludağ'a sadece otel ve sosyal alan yatırımların haricinde birçok yatırımın yapılması gerektiğini belirten Akkuş, "Uludağ'ın karış karış yeniden planlanması gerekiyor. Orada günü birlikçiler için ayrı, otel müşterileri için ayrı alanların olması gerekiyor. Şu anda hepsi bir arada. Gelen müşteriler keşmekeşten dolayı çok sıkıntı çekiyor" dedi.
Eskiden Uludağ'ın kış ve yaz turizminin en güzel bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Mehmet Akkuş, "1980'li yıllardan sonra Uludağ'daki otelciler bu güzel bölgenin üzerini kapattılar. Sadece kışın 3 aylık dönemdeki kazançları kendilerine yetti. Yazın kesinlikle hiçbir otel sahibi hizmet vermek istemiyor. Kış turizminde getirdikleri sanatçılarla beraber yüksek fiyatlarla hizmet veriyorlar. Ama bu böyle olmamalı. Bu turizme balta vurmaktan başka bir şey değil. Uludağ sadece 5 tane otelciye ait değildir. Burada ne kadar turizm olursa Bursa ve Türkiye kazanır. Sadece otelciler değil, herkesin kazanması gerekiyor. Uludağ gibi bir nimetin tanıtılması lazım. Erzurum ve Sarıkamış'ta kış olimpiyatları yapılıyor. Rize'de farklı faaliyetler düzenleniyor. Ama biz hiç bir şey yapamıyoruz. Çünkü oralarda yeni yatırımlar yapılıyor. Onlar her zaman bizi geçtiler. O yüzden de herkesin Uludağ'a sahip çıkmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum